Přírodní cesta k rovnováze

Ty naše babičky...při bolavém žaludku bez zaváhání sypou do čaje voňavé listy máty a do dlaně semínka kmínu. Nachlazení odhánějí výluhem z černého bezu a nad kamny se jim pohupují nejrůznější svazečky bylinek na každý neduh. Bylinkářství ale zdaleka není jen parketa našich moudrých babiček, uplatňování síly rostlin se odborně nazývá fytoterapie a v poslední době se těší rostoucí popularitě. 

Možná za to mohou přibývající vědecké studie, které účinky mnoha rostlin potvrzují. Možná lidé hledají alternativu k syntetickým lékům, které často nabízejí pouze dočasnou úlevu. A možná toužíme po hlubším porozumění, kterého nám tradiční medicína nemůže vždy poskytnout. Proč je tedy začlenění bylinek do našeho života tak důležité?

 

Připomínka tradice staré více než 5000 let

Lidé se k rostlinám obraceli od nepaměti, původně jako ke zdroji potravy, a postupně objevovali jejich další přínosy. Bylinkářství bylo až do středověku považováno za hlavní formu medicíny.

Celostní a individuální přístup

Zkušený fytoterapeut se snaží vrátit tělo pacienta do původní přirozené rovnováhy. Neřeší jen následky onemocnění, ale snaží se odstranit základní příčinu. Vybírá takové byliny, jejich poměry a kombinace, které mohou posílit oslabené funkce těla a nastartovat samoléčící schopnosti organismu.

Pro západní medicínu je ekvivalentem zdraví fungující tělesná schránka. Fytoterapie i další alternativní přístupy ale věří, že jde o víc. Vnímají člověka jako celek, ve kterém jsou tělesné projevy provázané s prožíváním a cítěním a snaží se pochopit smysl nemoci. Fytoterapeut tedy nevidí jen symptomy, vnímá jednotlivce s jeho individuálními potřebami, okolnostmi a pocity. Bylinky a jejich dávkování proto upravuje na míru každému člověku.

Hledání dlouhodobých řešení 

Na rozdíl od syntetických léků, které často působí okamžitě, ale neřeší základní problém, bylinky nabízejí komplexnější a šetrnější přístup k léčbě.

Podpora celkového zdraví a vitality

Bylinky obsahují široké spektrum aktivních látek, které mohou pozitivně působit na celý organismus a podporovat jeho přirozenou vitalitu.

"Lékař léčí, příroda uzdravuje." Hippokratés

Ve Fluidum věříme, že moderní způsoby léčby a tradiční bylinkářství mohou pracovat ruku v ruce, poskytovat vzájemnou podporu a harmonii. S rostoucím zájmem o přírodní zdroje zdraví a s podporou ze strany vědecké komunity se otevírá cesta k integraci bylinek do každodenního života. Ve světě plném výzev a stresu se tak péče o zdraví, ať už fyzické nebo psychické, stává přirozenou součástí našeho hledání rovnováhy a pohody.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz